Μέρος 2ο
Μέρος 3ο

Σάββατο 10 Ιανουαρίου 2009

ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΟ +9 ΑΠΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΣΕ Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ. ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΕΥΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΜΕ ΣΤΟΟΥΚ.

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 1-3 του Πανθρακικού, ανατρέποντας μάλιστα το σκορ. Ο Πανθρακικός προηγήθηκε στο 5', όμως ο ΠΑΟ με γκολ των Σαλπιγγίδη, Μάντζιου και Σίλβα κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη σε ένα μέτριο αγώνα. Ο Πανθρακικός έχασε σημαντικές ευκαιρίες και θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο. Απ' την άλλη, ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 την Ξάνθη στο Καραϊσκάκη. Μέχρι να συμπληρωθεί το 20λεπτο, προηγούνταν με 2-0 χάρη σε αυτογκόλ του Σταθάκη και γκολ του Γκαλέτι. Στο 27' ο Ζουέλα μείωσε για την Ξάνθη και το ημίχρονο τέλειωσε με αυτό το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο φάσεις υπήρχαν, το γκολ όμως δεν ήρθε. Στο 68' ο Ζουέλα ανέτρεψε τον Ντιόγκο (ο οποίος ξεκίνησε από θέση οφσάιντ) και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Γκαλέτι, όμως, δεν κατάφερε να ευστοχήσει και το σκορ παρέμεινε ως είχε. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή σε ένα όχι και τόσο εύκολο βράδυ. Στην Αγγλία, η Λίβερπουλ στραβοπάτησε για πολλοστή φορά. Ακόμη μια ισοπαλία και μάλιστα χωρίς γκολ με την Στόουκ. Αξίζει να σημειωθεί ότι και στον πρώτο αγώνα στον Άνφιλντ οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες χωρίς τέρματα. Μέτριος αγώνας στο Μπριτάνια, με τους κόκκινους να μην πιάνουν καλή απόδοση σε καμία στιγμή του αγώνα. Δοκάρι για την Στόουκ στο 11' από σουτ του Ντέλαπ. Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από εκτέλεση φάουλ από παίχτη της Στόουκ η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω ενώ ακούμπησε και λίγο το αριστερό δοκάρι του Ρέινα. Έπειτα, το σκηνικό άλλαξε με τη Λίβερπουλ να ανεβάζει στροφές. Όμως, δεν ήταν αρκετές. Στο 84' από πολύ πλάγια θέση ο Τζέραρντ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, όμως η μπάλα δεν μπήκε. Πήρε τρελά φάλτσα και κατέληξε στη συμβολή των δοκών. Αργότερα, στο 91' ύστερα από κοντινό πλασέ του αρχηγού της Λίβερπουλ η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι. Μεγάλη πόρνη αυτή η μπάλα...Πολλά θα κριθούν από το Γιουνάιτεντ - Τσέλσι (11/1, 18:00 Nova Sports 2). Η Λίβερπουλ παραμένει πρώτη σε κάθε περίπτωση, αφού η Μάντσετσερ έχει παίξει λιγότερους αγώνες. Η λογική, όμως, λέει πως αν οι κόκκινοι διάβολοι κερδίσουν στο ντέρμπυ, τότε μάλλον η κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ θα είναι στο τσεπάκι τους. Κι ας μην έχουν τα σορτς τσεπάκι...Η Άρσεναλ με γκολ του Μπέντνερ στο 84' επιβλήθηκε 1-0 της Μπόλτον. Η Άστον Βίλα κέρδισε 2-1 τη Γουέστ Μπρομ, ενώ η Νιούκαστλ αναδείχθηκε ισόπαλη με την Γουέστ Χαμ με σκορ 2-2. Νίκη για την Έβερτον κόντρα στη Χαλ Σίτυ με σκορ 2-0. Τέλος, η Μίντλεσμπρο έφερε 1-1 με την Σάντερλαντ.