Μέρος 2ο
Μέρος 3ο

Κυριακή 28 Δεκεμβρίου 2008

ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΗΤΑΝ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΠΕΝΤΕ...

Μόλις δύο μέρες μετά το 3-0 επί της Μπόλτον, η Λίβερπουλ κλήθηκε να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Νιούκαστλ. Σε ένα ματς που θα μπορούσε να κρύβει κινδύνους, οι "κόκκινοι" φρόντισαν να δείξουν το καλό τους πρόσωπο από νωρίς και να πάρουν άνετα τη νίκη. Πιο άνετα απ' ό,τι φαντάζονταν και οι ίδιοι. Εξάλλου, το αξιοσημείωτο 1-5 το αποδεικνύει. Το σκορ άνοιξε στο ημίωρο τού πρώτου μέρους - ποιος άλλος - ο Στίβεν Τζέραρντ με όμορφο σουτ λίγο πιο μπροστά από τη γραμμή της περιοχής. Η μπάλα πήγε πρώτα στο αριστερό δοκάρι κι έπειτα μέσα. Μετά από περίπου πέντε λεπτά, ο Σάμι Χύπια με δυνατή κεφαλιά ύστερα από κόρνερ τού Τζέραρντ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό, κάνοντας το 0-2. Η Νιούκαστλ μείωσε στο τέλος τού ημιχρόνου. Με την αρχή του δευτέρου, όμως, και πιο συγκεκριμένα στο 50', ο Μπάμπελ μετά από ολιγωρία της άμυνας της Νιούκαστλ έβαλε το τρίτο γκολ της Λίβερπουλ. Ο Τζέραρντ αργότερα με όμορφο τελείωμα σε τετ-α-τετ έκανε το 1-4, ενώ το τελικό 1-5 διαμόρφωσε ο Τσάμπι Αλόνσο με πέναλτυ. Μπάλα από άλλο πλανήτη είδαμε στους δύο τελευταίους αγώνες των "κόκκινων" και μακάρι αυτό να συνεχιστεί...Καλές γιορτές, χρόνια πολλά και να έχουμε μια νέα χαρούμενη και δημιουργική χρονιά.