Μέρος 2ο
Μέρος 3ο

Κυριακή 28 Δεκεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ!

Μετά από αρκετούς αγώνες, οι "κόκκινοι" του Μερσεϊσάιντ κατάφεραν να πάρουν νίκη στο αγγλικό πρωτάθλημα και έτσι παρέμειναν στην κορυφή. Με την Τσέλσι και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έχουν αγωνιστεί νωρίτερα και να έχουν κερδίσει, η Λίβερπουλ γνωρίζοντας τα αποτελέσματα των αγώνων των έτερων διεκδικητών του τίτλου ήθελε να κερδίσει. Και τελικά, το κατάφερε και με τρόπο εμφατικό, καθώς κέρδισε την Μπόλτον με 3-0 στο Άνφιλντ. Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Μπόλτον πέρασε ελάχιστες φορές το κέντρο. Το γκολ ήρθε από έξυπνο χτύπημα της μπάλας από τον Ριέρα, μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Τζέραρντ. Το μεγάλο άγχος έφυγε, η καλή μπάλα όμως εξακολούθησε να παίζεται. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 53', ο Κιν ύστερα από εκπληκτική κάθετη πάσα του αρχηγού Στίβεν Τζέραρντ διπλασίασε τα τέρματα τής ομάδας του. Λίγο αργότερα, στο 56' έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Ιρλανδός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε και το τελικό 3-0. Ο Ρέινα έδωσε την μπάλα στον Αλόνσο, αυτός προχώρησε και την "έσπασε" δεξιά στον Μπεναγιούν. Ο Ισραηλινός μεσοεπιθετικός τής Λίβερπουλ έκανε την παράλληλη πάσα και ο Κιν με όμορφο τελείωμα από κοντά σκόραρε. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ τον Κιν σε 2 αγώνες, μιας και σκόραρε και την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην Άρσεναλ. Πρωταθλήτρια χειμώνα η Λίβερπουλ στην Αγγλία και σήμερα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Νιούκαστλ. Το παιχνίδι αναμένεται δύσκολο και σκληρό κι εγώ, ως υποστηρικτής των "κόκκινων" εύχομαι στην ομάδα κάθε επιτυχία. Πάνω απ' όλα, όμως, θέλω να χορτάσουμε μπάλα!